Powrót do
galerii
Dzień Odzyskania Niepodległości
10 listopada 2011r.
Powrót do strony
głównej


93 lata temu - 18 listopada 1918r. Polska po 123 latach niewoli odzyskała niepodległość. Przez ponad wiek kraj nasz nie istniał na mapie Europy. Żył jednak naród i jego kultura. Uczniowie naszej szkoły prześledzili wspólnie, co działo się na terenie Polski w ciągu tych lat niewoli podczas uroczystej akademii, która odbyła się 10 listopada 2011r. Młodzież klas IV, V i VI pod kierunkiem p. B. Skibińskiej przygotowała inscenizację, dekorację sali wykonała p. B. Śpiewak.
Na środku sceny stała dziewczyna symbolizująca Polskę, ubrana w długą białą suknię w koronie na głowie, z berłem i jabłkiem w dłoniach. To nasza Ojczyzna - wolna i niezależna. Z boku sceny stali recytatorzy ubrani na czarno, którzy w odpowiednim czasie wygłaszali swoje kwestie. Z boku stali także narratorzy informujący publiczność o kolejnych ważnych wydarzeniach naszego kraju w rytm uderzeń werbla. Były także Kruki (symbolizujące państwa zaborcze), które krążyły wokół Polski zabierając najpierw jabłko, później berło i koronę.
W końcu, na tle Poloneza Ogińskiego, pożegnaliśmy Ojczyznę, a Kruki związały Polskę łańcuchem. W rytm uderzeń werbla narratorzy przedstawiali dalsze losy kraju, recytatorzy deklamowali fragmenty wierszy polskich poetów i śpiewali patriotyczne piosenki. W końcu sen o wolnej Polsce spełnił się - 11 listopada 1918r. powstało niepodległe państwo polskie.

Opracowała: BS


Kliknij na obraz, aby powiększyć