Powrót do
galerii
Pierwszy Dzień Wiosny
21 marca 2012r.
Powrót do strony
głównej


W naszej szkole w dniu 21 marca odbyły się obchody związane z powitaniem wiosny zorganizowane przez opiekunów Samorządu Uczniowskiego. Pierwszy etap naszej zabawy to udział uczniów w grze pt. „Forest Gamp”, która polegała na ciągłym „bieganiu” podobnie jak tytułowy bohater znanego filmu. Uczniowie biorący udział w zabawie mieli przydzielonych opiekunów, z którymi udzielali odpowiedzi na wcześniej rozdane pytania. Aby dobrze odpowiedzieć, trzeba było się sporo nachodzić, gdyż pytania były np.:

- Ile okien znajduje się na dolnym korytarzu?
- Ile klamek znajduje się na górnym korytarzu?
- Ile doniczek stoi na oknach w klasie „0”?
- Jaki kolor bluzki ma dziś pani Ola? itp.

Wygrała drużyna, która w najkrótszym czasie udzieliła najwięcej poprawnych odpowiedzi, jednak nie było przegranych, bo dla każdej drużyny przewidziane było „słodkie nagrody”. Zabawa wywołała wiele radości u uczestników, ale i wymagała sporego wysiłku, gdyż wielokrotne chodzenie po schodach z góry na dół to nie lada wyczyn, zwłaszcza że pytań było 60, ale uśmiechów zadowolenia dużo więcej. Kolejnym etapem obchodów tego dnia było pożegnanie zimy a przywitanie wiosny poprzez spalenie „Marzanny”, a dokładniej aż trzech (czyli pożegnaliśmy zimę bardzo dokładnie i mamy nadzieję, że do Rzechty wiosna zawita szybko). A dla tych, którzy zapomnieli skąd się wzięła tradycja topienia Marzanny przypominamy:
Według ludowych wierzeń obrzęd topienia Marzanny miał przyspieszać odejście zimy i sprowadzić do wsi wiosnę. Niegdyś obrzęd topienia Marzanny odbywał się w czwartą niedzielę Wielkiego Postu. Słomianą kukłę ubraną w białą koszulę dziewczęta obnosiły po całej wsi. Następnie szły nad pobliską rzekę, wesoło śpiewając, rozbierały ją, a potem rzucały do wody. Po utopieniu kukły wnoszono do wsi iglastą gałąź przybraną wstążkami. Młodzież chodziła z nią od chaty do chaty, a po skończeniu uroczystości stroik palono. Był to znak nastania wiosny. Z czasem dorośli coraz rzadziej brali udział w obrzędach wypędzania zimy i witania wiosny.
Obecnie dzieci zamieniły rytuał topienia Marzanny w zabawę, urządzaną 21 marca w Święto Wiosny.

Opracowała: Aneta Ciapcińska


Kliknij na obraz, aby powiększyć