Powrót do
galerii
Rok Korczaka
24 października 2012r.
Powrót do strony
głównej


W dniu 24 października w związku z obchodzonym w naszej szkole Rokiem Korczakowskim, wychowawczynie grup przedszkolnych zaprosiły przedszkolaki do zaznajomienia się z postacią Janusza Korczaka oraz do obejrzenia bajki pt. „Król Maciuś Pierwszy” na motywach jego opowiadania.
Janusz Korczak – to pseudonim literacki Henryka Goldszmita. Jego dziadek był lekarzem, a on sam bardzo chciał pomagać ludziom biednym, sierotom i myślał, że jako lekarz zrobi to najlepiej, dlatego ukończył studia medyczne. Najbardziej interesowali go właśnie ludzie ubodzy, bo sam będąc dzieckiem zaznał biedy, gdy po śmierci ojca pomagał w utrzymaniu domu.
W życiu dorosłym Korczak przede wszystkim ukochał dzieci. Pracował jako lekarz dziecięcy i wychowawca na koloniach letnich, ale również jako kierownik w Domu Sierot w Warszawie. Tam opiekował się dziećmi, które nie miały swego domu. Korczak uczył je samodzielności, odpowiedzialności za własne czyny i różnych umiejętności praktycznych. Kochał swoich podopiecznych i nie opuścił ich nawet wtedy, gdy w czasie wojny zostali skazani na śmierć. Towarzyszył im w tej ostatniej drodze z uśmiechem na twarzy, tak jakby to była zwykła wycieczka. To był prawdziwy czyn bohatera. Jednym słowem - Korczak był wspaniałym, wyjątkowym człowiekiem - lekarzem, społecznikiem i wielkim przyjacielem dzieci.
Po krótkim wprowadzeniu w życie i twórczość Janusza Korczaka, można było zasiąść do oglądania. W sali przedszkolaków odbyła się projekcja prawie jak w prawdziwym kinie! Duży ekran i przyciemnione światło sprzyjały oglądaniu. Dzieciom najbardziej spodobała się scena przybycia króla Maciusia do krainy Togo-Pogo, a pojmanie przyjaciół Maciusia przez ludożerców wzbudziło wiele emocji.
Po zakończeniu projekcji rozmawialiśmy o rządach króla Maciusia. Dzieci oceniały jakim był królem? Co by było, gdyby one same zasiadły na tronie? A gdyby naszym krajem zaczęły rządzić dzieci? A czy dorośli dobrze sprawowaliby się będąc uczniami w szkole? Domysłom nie było końca.
Na zakończenie dzieci odśpiewały piosenkę „Dżungla” i zasiadły do wykonywania prac plastycznych na temat „Być jak król Maciuś”. Efekty ich działań już można podziwiać na szkolnej wystawce.

Opracowała: Małgorzata Kowalczyk


Kliknij na obraz, aby powiększyć