Powrót do
galerii
Akademia z okazji Święta Narodowego 3 Maja
30 kwietnia 2014r.
Powrót do strony
głównej

30 kwietnia na sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Rzechcie odbyła się akademia z okazji Święta Narodowego 3 Maja. Przedstawienie zorganizowali uczniowie klasy V pod kierunkiem wychowawczyni, pani Alicji Cieślak. Dekoracja sali była dostosowana do przygotowanego programu artystycznego. Po lewej stronie sceny było widać łąkę i dziewczynki siedzące na kocu. Obok dwóch chłopców grało w piłkę. Nagle podszedł do nich król Stanisław August Poniatowski i zaproponował wycieczkę do sejmu. Dzieci poszły za nim i znalazły się wśród dyskutujących posłów. Głosu udzielał im marszałek Stanisław Małachowski. Jako pierwszy wystąpił Hugo Kołłątaj, następnie Seweryn Rzewuski, Ignacy Potocki i inni.
W pewnym momencie na scenę weszła czarna procesja z Janem Dekertem na czele krzycząca „Bez mieszczaństwa nie ma państwa”. Król wysłuchał mieszczan i obrady trwały dalej.

W trzeciej scenie król zaprzysiągł Konstytucję 3 Maja. A dzieciom wręczył list. Jedna z uczennic wyjęła z koperty kartkę i odczytała z niej „Hymn do miłości ojczyzny” Ignacego Krasickiego. Na koniec popłynęła melodia piosenki „Witaj majowa jutrzenko”. Publiczność nagrodziła uczniów klasy V głośnymi, entuzjastycznymi brawami. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że warto robić takie imprezy ze względu na to, że wiele uczą i bawią.

Opracowali uczniowie kl. V:
Patrycja Góra
Marcin Kubas
Cezary Krawczyk
Wiktor Balcerzak
Maciej Kaczmarek

Kliknij na obraz, aby powiększyć