Powrót do
galerii
„Zielona szkoła”
9-13 czerwca 2014r.
Powrót do strony
głównej

Wyjazd na zieloną szkołę jest już tradycją szkoły i finałem całorocznych prozdrowotnych programowych działań Szkoły Promującej Zdrowie. Tak duża liczba uczestników świadczy o akceptacji podejmowanych przez szkołę działań profilaktycznych, zarówno przez uczniów, jak i ich rodziców oraz władze lokalne. W czasie pięciodniowego wyjazdu uczniowie realizowali program profilaktyczny „Trzymaj formę” koordynowany przez p. Beatę Skibińską i jednocześnie opiekunów na zielonej szkole: p. Barbarę Śpiewak, p. Renatę Pawłat, p. Anetę Ciapcińską i p. Aleksandrę Rubajczyk.

Pierwszego dnia uczniowie odkrywali i podziwiali piękno wysokich Tatr polskich. Już drugiego dnia wjechali kolejką na Gubałówkę, skąd podziwiali panoramę Zakopanego i szlakiem papieskim przez Butorowy Wierch doszli do wyciągu krzesełkowego, którym zjechali, a dalej ulicą Kościeliską przeszli do Starego Kościółka i na cmentarz na Pęksowym Brzyzku. Odbyli również wycieczkę nad Morskie Oko, gdzie mogli podziwiać jego piękno przy znakomitej pogodzie dnia, a Wodogrzmoty Mickiewicza zachwyciły chyba wszystkich. Atrakcji podczas tej wyprawy nie zabrakło. Wspólne rozmowy w schronisku przy gorącej herbacie i czekoladzie, wspólne zdjęcia i wesołe zabawy.

Kolejnym etapem wędrówki było zwiedzanie Jaskini Mroźnej. Czwartego dnia, już jako zaprawieni turyści, uczestnicy zielonej szkoły wjechali na Kasprowy Wierch, następnie szlakiem górskim zeszli do schroniska Murowaniec, później weszli na szczyt Nosal. Uczestnicy raźno kroczyli kamienistym wąwozem podziwiając działanie sił przyrody i z zaciekawieniem słuchali opowieści i legend przewodnika. Chyba największą atrakcją był jednodniowy wyjazd w wysokie Tatry Słowackie, a tam - Jaskinia Bielańska. Zachwytu i zdziwienia, jakie malowało się na twarzach wszystkich uczestników (dzieci i opiekunów), nie sposób opisać, tak jak nie sposób opisać tego, co tam zobaczyli. Przeszło to najśmielsze oczekiwania wszystkich, po prostu cuda natury, które trzeba zobaczyć.

Podczas tego pięciodniowego pobytu nie zabrakło oczywiście spacerów po zakopiańskich Krupówkach, na których można było podziwiać i kupować wyroby góralskie, kosztować pyszne oscypki z grilla. Mieszkając w pięknym ośrodku BOROWY położonym w Biały Dunajcu wolny czas dzieci spędzały czynnie: grając w piłkę (nożną, kosza), czy spacerując nad potokiem. Dodatkową atrakcją był wieczorny grill z kiełbaskami, oscypkami i śpiewami (również łowickimi) oraz dyskoteka integracyjna z inną mieszkającą w ośrodku grupą. W powrotnej drodze odwiedziliśmy Kraków, gdzie zwiedziliśmy Wawel i Starówkę Starego Miasta.
Dzięki sprzyjającej pogodzie z radością stwierdzamy, że tegoroczny wyjazd był bardzo udany. Organizatorzy zielonej szkoły są pełni podziwu dla najmłodszych uczestników wyjazdu, czyli uczniów klasy III i IV. Spisali się na medal. Tegoroczny wyjazd potwierdza, że to, jak razem spędzimy czas, jakie będziemy mieć wspomnienia zależy głównie od nas, a nie od czynników zewnętrznych. Wróciliśmy zadowoleni, bogatsi o nowe doświadczenia, pełni wewnętrznego słońca.

Opracowała: Aleksandra Rubajczyk

Kliknij na obraz, aby powiększyć