Wstecz |
Program „Krzesiwo”
- 21.10 i 04.11.2008r |
Powrót
do strony
głównej |
W dniach 21.10 i 4.11.2008 w naszej szkole odbyły się zajęcia w ramach programu „Krzesiwo”. Zajęcia te realizowane są przez Muzeum Okręgowe w Sieradzu przy współudziale środków finansowych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Celem tego programu jest ochrona dziedzictwa kulturowego oraz tworzenie warunków dla rozwoju folkloru i sztuki ludowej poprzez udostępnienie młodemu odbiorcy autentycznych treści kulturowych.
W ramach tego programu dzieciom przybliżane są elementy tradycyjnej kultury ludowej takie jak: gwara, zwyczaje, obrzędy, muzyka, tańce i pieśni oraz rękodzieło. Ponadto ważnym elementem tego programu jest to, że instruktorem jest autentyczny artysta ludowy, który przekazuje swoją wiedzę i umiejętności w sposób bezpośredni młodemu odbiorcy.
Dnia 21.10 w Szkole Podstawowej w Rzechcie w zajęciach uczestniczyli uczniowie z klas „O” do „VI”. Uczniowie szkoły uczestniczyli w takich zajęciach jak:
- zabawy pastwiskowe, które prowadziła Pani Bronisława Bednarek z Zapusty Wielkiej;
- ceramika figuralna, zajęcia te prowadził Pan Stanisław Raj z Sieradza;
- rzeźba, zajęcia prowadził Pan Józef Bogusławski z Sieradza;
- plecionkarstwo, zajęcia prowadził Pan Józef Bobrowski z Wiechucic;
W dniu 4.11.2008 w ramach programu „Krzesiwo” z cyklu „Bliżej folkloru” uczniowie szkoły uczestniczyli w spotkaniu z artystami ludowymi, na którym poznali stare pieśni, stroje i tańce ludowe. Artystami, którzy pomogli przybliżyć te elementy kultury ludowej byli:
- Pani Franciszka i Pan Eugeniusz Kaczmarkowie (taniec);
- Pan Łukasz Chlebicz (taniec);
- Pani Agata Woźniak (taniec i śpiew);
- Pani Marta Cicha (gra na skrzypcach);
- Pan Michał Świniarski (gra na tzw. „ciachotku”- rodzaj bębenka);
- Pani Małgorzata Dziurowicz – Kaszuba (etnograf, wygłosiła pogadankę na temat sieradzkiego stroju ludowego);
- Pani Teresa Dębska (choreograf, wygłosiła pogadankę na temat ludowych tańców sieradzkich);
Zajęcia te poszerzyły wiedzę, ale również pomogły i przybliżyły wiele elementów kultury i sztuki ludowej regionu sieradzkiego. Uczniowie chętnie brali udział w zajęciach i uczestniczyli w nich z wielkim zainteresowaniem.
Opracowała: Anna Muszyńska