Powrót do strony
głównej galerii
Wycieczka w Tarnowskie Góry
- 15 czerwca 2010r
Powrót do strony
głównej
15-VI-2010r. odbyła się szkolna wycieczka do Tarnowskich Gór. Uczestniczyli w niej uczniowie klas I-V. Zwiedzili oni zabytkową kopalnię srebra i skansen maszyn parowych. Zrekonstruowane wyrobiska kopalni pochodzą z XVII i XIX wieku. W celu poznania podziemnego świata liczącego 1740 m zjeżdża się klatką szybową w szybie „Anioł”. W trakcie spaceru po labiryncie chodników kopalnianych o pracy gwarków i legendach związanych z górnikami opowiadał przewodnik i skarbnik kopalni. W Rynku oglądali zabytkowe kamienice (Dom Sedlaczka, Dom Cochlera, Dom Petrascha, Dom Wieprzowskiego, Dom Bernharda, Dom Szymkowica, domy podcieniowe w zachodniej części Rynku), kościół ewangelicko-augsburski z XVIII wieku i Ratusz, na którego fasadzie widniała postać gwarka tarnogórskiego.
Duże zainteresowanie wzbudził drewniany ręczny kołowrót z daszkiem znajdujący się w Rynku i Dzwonnica Gwarków mieszcząca się przy kościele p.w. Św. Piotra i Pawła.
Obiad spożyliśmy w Domu Sedlaczka (zabytek z XVI w.), gdzie wcześniej bywał król Jan III Sobieski, August II Mocny, J. W. Goethe i J. U. Niemcewicz.
Dopełnieniem wycieczki była wizyta w Parku Wodnym, gdzie uczniowie mogli korzystać z basenów, zjeżdżalni, rwącej rzeki, solanki, jacuzzi i masaży wodnych w basenach.
Opiekunowie wycieczki: p. Alicja Cieślak, p. Bogumiła Nowakowska, p. Anna Staniucha

Opracowała: Anna StaniuchaKliknij na obraz, aby powiększyć