Powrót do projektów Podsumowanie projektu edukacyjnego
dla dzieci z wszystkich oddziałów przedszkolnych
„Marchewkowy zawrót głowy”

Realizacja projektu przebiegała w kilku etapach. Najpierw w oddziałach przygotowane zostały siatki wstępne do projektu. Następnym etapem było przeprowadzenie pogadanki wprowadzającej w tematykę projektu. Zadaniem tego etapu było zaciekawienie dzieci, skupienie ich uwagi na tym, co wiąże się z projektowanymi sytuacjami edukacyjnymi. Kolejnym etapem było sprawdzenie wiedzy dzieci na temat marchewki. W ten sposób powstała siatka tematyczna przedstawiająca dotychczasową wiedzę dzieci. Dzieci przedstawiły własne doświadczenia związane z tym warzywem. Powstała wówczas lista pytań dotycząca marchewki, na które dzieci w trakcie kolejnych zajęć chciały uzyskać odpowiedzi.
Sformułowaliśmy hipotezy badawcze i uzgodniliśmy sposób ich weryfikacji. Dzięki pomocy rodziców udało nam się zorganizować „Kącik warzywny”. Oprócz marchewek znalazły się w nim również inne warzywa. Temat projektu „Marchewkowy zawrót głowy” zainteresował dzieci. Na wszystkie pytania, które postawiliśmy na początku projektu uzyskaliśmy odpowiedzi. Dzieci chętnie brały udział w zajęciach badawczych, z zaangażowaniem wykonywały prace plastyczne, degustowały surowe marchewki, surówki warzywno-owocowe i soki marchewkowe. Obejrzały także szkolną spiżarnię, gdzie pani kucharka sprawdziła czy dzieci potrafią rozpoznać i nazwać znajdujące się tam warzywa. Dowiedziały się wiele na temat zdrowotnych walorów marchewki podczas zajęć. Doskonaliły przeliczanie na konkretach, klasyfikowały warzywa według rożnych kryteriów - porównywały ich wielkości i kolory. W czasie zajęć dzieci współpracowały ze sobą w zespołach. Przedszkolaki wykonały również warzywne stworki z wykorzystaniem różnorodnych materiałów. Lepiły marchewki z masy solnej, którą wcześniej z zapałem przygotowały wspólnie z panią. Dzieci układały marchewkowe puzzle i malowały szablony marchewek. Podsumowaniem projektu edukacyjnego był "Bal - urodziny marchewki", który odbył się 12 października 2018r.
Na balu bawiły się przedszkolaki ze wszystkich oddziałów przedszkolnych w pomarańczowych strojach. Impreza promowała ruch i zdrowe nawyki żywieniowe. Bal rozpoczęliśmy wspólnym tańcem przy piosence "Urodziny Marchewki". Były też inne utwory, przy których przedszkolaki świetnie się bawiły i wesoło tańczyły. Dzieci brały również udział w konkurencjach zręcznościowych np. slalom z marchewką czy podawanie marchewki w rzędach. W małych zespołach, dobranych losowo - dzieci układały marchewkowe puzzle. Było pomarańczowo, wesoło i zdrowo. Cel główny projektu - kształtowanie nawyków zdrowego odżywiania został zrealizowany.

Opracowała: Izabela Pawlińska