Powrót do projektu „Tradycyjny sad” | Realizacja IV etapu Projektu „Tradycyjny sad” przez Zespół konkursowy z klasy IV |
Powrót do strony
głównej |
„TRADYCYJNY SAD” to ogólnopolski projekt edukacyjny organizowany jest przez Fundację Banku Ochrony Środowiska z myślą o zachowaniu różnorodności biologicznej Polski i zdrowiu społeczeństwa.
Projekt polega na poznaniu sadowniczego dziedzictwa polskich ziem i restytucji starych odmian drzew w formie szkolnego mini sadu.
Szczególny nacisk w tym projekcie położony jest na prowadzenie sadu w sposób naturalny tj. z doborem odpornych odmian dostosowanych do polskich warunków oraz zastosowaniem ekologicznego sposobu ochrony roślin, który nie szkodzi środowisku.
Projekt podzielony jest na dwa etapy główne i dodatkowy etap nieobowiązkowy.
Celem działań w obu etapach jest zdobycie wiedzy, wykorzystanie jej w praktyce oraz wypromowanie wykonanych zadań w środowisku szkolnym, lokalnym i przez Internet.
IV edycja Projektu poświęcona jest starym odmianom czereśni.
Opis Zespołu i prezentacja na wideokonferencji
Skład Zespołu i okoliczności tworzenia Zespołu
Nasz Zespół konkursowy IV etapu Projektu „Tradycyjny sad” przyjął nazwę „Smaczne czereśnie”.
W skład zespołu weszło 5 uczniów z klasy IV:
M. Filipiak – lider zespołu, A. Matusiak, I. Ornafel, W. Lechowski, J. Wrąbel.
Szefem zespołu została Malwina Filipiak.
Osobą nadzorującą jest Pani Anna Staniucha, która uczy nas przyrody.
Stworzyliśmy nasz zespół, ponieważ chcielibyśmy dowiedzieć się więcej na temat sadownictwa i uratować stare odmiany drzew owocowych.
W tym konkursie będziemy ze sobą współpracować i będziemy dzielić się pomysłami.
O nowej edycji projektu Tradycyjny sad dowiedzieliśmy się od naszego opiekuna.
Zainteresowało nas to przedsięwzięcie i dlatego chcemy uczestniczyć w tym projekcie. Chcemy uratować stare odmiany drzew owocowych i szerzyć wiedzę o nich wśród naszych kolegów, naszej rodziny, znajomych i w środowisku lokalnym.
Podział ról w Zespole
Na początku wspólnie opracowaliśmy plan zadań do wykonania, uwzględniając terminarz konkursu oraz osoby odpowiedzialne za poszczególne działania.
Naszym pierwszym wspólnym zadaniem w nowopowstałym Zespole była dyskusja na temat nazwy, która będzie naszym znakiem rozpoznawczym i z którą będziecie się identyfikować. Zdecydowaliśmy, że przyjmiemy nazwę: „Smaczne czereśnie”, gdyż chcemy, aby nasze czereśnie - takie właśnie były.
W opisie Projektu sugerowano, aby nazwa była bardziej twórcza, nieco oderwana od rzeczywistości, aby przedstawiała nasze dążenia, emocje czy wyobrażenia związane z projektem. Ale my takiej nazwy nie chcieliśmy.
Nam najbardziej odpowiadała nazwa „Smaczne czereśnie”, nazwa ta jest dla nas prosta i czytelna, a także ponadczasowa. I taką też nazwę przyjęliśmy.
Zadań do wykonania jest sporo, więc każdy członek naszego zespołu będzie mógł zaprezentować swoje umiejętności podczas ich realizacji.
Malwina Filipiak jako szefowa zespołu będzie sprawdzała nasze raporty z wykonania poszczególnych zadań, będzie zamieszczała informacje na temat projektu na facebooku oraz dokumentowała prowadzone przez nas działania.
Julia Wrąbel i Igor Ornafel będą promowali nasz zespół na forum publicznym. Będą wykonywali takie zadania jak np. przygotowanie naszej wizytówki w formie logo, prowadzenie Księgi Sadu, itp.
Adam Matusiak wykona plan graficzny naszego mini sadu.
Wojciech Lechowski i Malwina Filipiak zajmą się wyszukiwaniem informacji w różnych źródłach wiedzy nt. tradycyjnych odmian drzew owocowych i zabiegów agrotechnicznych.
A cały nasz Zespół będzie promować podjęte inicjatywy w środowisku lokalnym. Będzie prezentować wiedzę na temat starych odmian drzew owocowych i powodów, dla których ważny jest powrót do wiedzy na ten temat.
PROMOCJA PROJEKTU
Przygotowaliśmy szkolny apel w formie wideokonferencji pod kierunkiem opiekuna p. Anny Staniuchy.
Nasz Zespół „Smaczne czereśnie” przedstawił społeczności szkolnej IV edycję Projektu „Tradycyjny sad” w drugim tygodniu marca 2021 r.
Opowiedzieliśmy podczas tej wideokonferencji o swoich poszukiwaniach i przyczynach podjęcia decyzji o udziale w tym Projekcie. Przedstawiliśmy - w jaki sposób powstawał nasz Zespół i jaki jest podział ról w zespole. Podkreśliliśmy ważność restytucji historycznych odmian drzew owocowych na ziemiach polskich i to, że sady złożone z dawnych odmian mogą przynieść dużo dobrego ich użytkownikom.
Stworzyliśmy ciekawą prezentację, w której pokazaliśmy, że odtworzenie dawnych odmian drzew owocowych to praktyczne spojrzenie na użytkowe cechy tych drzew. Zwróciliśmy uwagę, że jedną z tych najważniejszych cech jest odporność na rodzime choroby i szkodniki, dzięki czemu tradycyjne odmiany drzew owocowych mogą być chronione wyłącznie metodami biologicznymi, dzięki czemu uniknie się skażenia spożywanych później owoców wszechobecną dzisiaj chemią.
Staraliśmy się uświadomić naszych odbiorców, ile oprysków podczas procesu dojrzewania musi "znieść" drzewo owocowe prowadzone metodą przemysłową, zanim trafi do naszych rąk. Natomiast zastosowanie starych odmian daje możliwość wyhodowania we własnym sadzie owoców o rzeczywistych wartościach prozdrowotnych, bez szkodliwej chemii. I takie właśnie owoce będą naprawdę zdrowe dla naszego organizmu.
Pokazaliśmy założoną Księgę Sadu i powiedzieliśmy, że w niej będziemy upamiętniać przeprowadzone zadania. Księga Sadu jest już i będzie w przyszłości naszą dokumentacją ważnych wydarzeń, takich jak: podjęcie inicjatywy założenia sadu, powołanie Zespołu z podaniem składu osobowego, prowadzenie prac przygotowawczych, pozyskanie sojuszników, wybranie terenu, zakup drzew, sadzenie roślin, prowadzenie prac pielęgnacyjnych.
Poinformowaliśmy naszych odbiorców, że informacje o projekcie zamieściliśmy na szkolnej stronie internetowej i w mediach społecznościowych, które na bieżąco będziemy uaktualniać.
Na koniec jeszcze raz podkreśliliśmy, dlaczego nasz Zespół podejmuje się stworzyć mini sad czereśniowy składający się z tradycyjnych odmian.
Informacje o konkursie można znaleźć na stronach internetowych:
www.tradycyjnysad.pl
www.rzechta.edu.pl
www.facebook.com
Zachęcamy do zapoznania się z tym Projektem.
.................................................................................................................................................................
ZESPÓŁ KONKURSOWY „Smaczne czereśnie”
Skład zespołu„Smaczne czereśnie” (ok. 3,6 MB) format .odt