Powrót do projektu „Tradycyjny sad” | Ogólnopolski Projekt „Tradycyjny sad” - działania podejmowane w ramach realizacji II etapu |
Powrót do strony
głównej |
Pierwszy etap konkursu już za nami. Zostaliśmy zakwalifikowani do drugiego etapu konkursu „TRADYCYJNY SAD”.
W pierwszym etapie konkursu nasz zespól „Smaczne czereśnie” zdobył 446,33 pkt.
Obecnie przystępujemy do finału naszych działań tj. posadzenia mini sadu.
Rozplanowaliśmy związane z tym działania, aby nasz sad mógł zaistnieć w rzeczywistości.
Wspólnie stworzyliśmy terminarz prac agrotechnicznych i terminarz zabiegów ochrony biologicznej przed chorobami i szkodnikami na podstawie informacji zawartych w Poradniku o drzewach owocowych i doświadczeń naszych rodziców.
Za Grant z Fundacji BOŚ zostało zakupionych 5 drzewek czereśniowych starych odmian. Posadziliśmy drzewka na terenie szkolnym przy stołówce.
Posadzone odmiany czereśni to: Czereśnia Regina, Buttnera Czerwona, Drogana Żółta, Hedelfińska Czereśnia i Czereśnia Burlat.
Są to drzewka odmian rekomendowanych przez Organizatorów Projektu, jako najlepsze tradycyjne odmiany tj. najmniej podatne na choroby.
Kolejnymi zadaniami wykonanymi w ramach realizacji Projektu to:
- przygotowanie materiałów reklamowych (plakaty i ulotki)o charakterze informacyjnym dotyczącym przedsięwzięcia
- kontynuacja prowadzenia Księgi Sadu – jako dokumentacji naszych działań
- zamieszczenie materiały reklamowe na stronach internetowych
- zamieszczanie informacji o wykonywanych zadaniach na stronie facebook i na stronie internetowej szkoły.
- przygotowanie prezentacji dla rodziców na temat realizowanego Projektu „Tradycyjny sad”
- zamieszczenie prezentacji na stronie internetowej szkoły i na stronie facebook
- wyświetlenie prezentacji dla części rodziców na terenie szkoły
Nasza prezentacja dla rodziców wyglądała następująco:
Szef zespołu zaprezentował nowy Projekt „Tradycyjny sad” i przypomniał o poprzednich edycjach Projektu. Podał najważniejsze informacje na temat Projektu. Każdy z członków zespołu przedstawił, jakie zadania wykonał podczas realizacji tego Projektu.
Przedstawiliśmy źródła, gdzie można znaleźć informacje . Nasza prezentacja dla rodziców ukazywała korzyści płynące z kosztowania owoców z tradycyjnych odmian.
Podczas prezentacji przedstawiliśmy kilka wykonanych przez nas prac plastycznych i informacyjnych.
Prezentacja wzbudziła duże zainteresowanie rodziców.
Ale posadzenie zakupionych drzewek owocowych i przeprowadzenie akcji promocyjnych – to tylko część zadań, jakie trzeba wykonać w ramach Projektu „Tradycyjny sad”.
Kolejnym i długofalowym działaniem to pielęgnacja sadu. Stosowanie w praktyce zaplanowanych prac agrotechnicznych i zabiegów ochrony biologicznej przed chorobami i szkodnikami.
Regularne sprawdzanie – co dzieje się w sadzie, aby móc szybko reagować na występujące zjawiska.
Poszerzanie wiedzy na temat szkodników drzew owocowych, by móc je rozpoznać w rzeczywistości i zapobiegać przewidywanym wydarzeniom np. poprzez obserwowanie szkodników i niszczeniu ich w najmniej inwazyjnym stadium. W razie potrzeby wykonywanie prac ręcznie, np. zbieranie zarażonych liści, wycinanie porażonych pędów.
W zwalczaniu robaków na drzewach owocowych zaplanowaliśmy stosowanie metod naturalnych, gdyż są one bezpieczniejsze dla środowiska, ale również dają zadowalające rezultaty.
W pielęgnacji drzew nie należy też zapominać o ich przycięciu - wykonać to należy w pierwszym roku po posadzeniu - na wiosnę, przy jesiennym sadzeniu – jest to cięcie formujące, polegające na nadaniu koronie odpowiedniego kształtu. Cięcie sprzyja także rozwojowi systemu korzeniowego oraz stymuluje drzewko do wydawania bocznych przyrostów.
W uprawie czereśni nie należy zapominać o ściółkowaniu drzewka oraz nawożeniu obornikiem czy kompostem lub nawozami mineralnymi wieloskładnikowymi.
To aż tyle zadań jest do wykonania w posadzonym sadzie owocowym.
Realizacja Projektu „Tradycyjny sad” - to nie tylko wykonanie zadań zaplanowanych w I i II etapie Konkursu, to proces długofalowy, to wykonywanie zadań przez wiele lat..
Celem tego ogólnopolskiego projektu edukacyjnego zorganizowanego przez Fundację Banku Ochrony Środowiska jest zachowanie różnorodności biologicznej Polski i zdrowia społeczeństwa.
Projekt ten ma pomóc poznać sadownicze dziedzictwa polskich ziem oraz wspomóc restytucję starych odmian drzew w formie szkolnych mini sadów sadzonych na ogólnodostępnym terenie. Organizatorzy Projektu kładą nacisk na prowadzenie sadu w sposób naturalny tj. z doborem odpornych odmian dostosowanych do polskich warunków oraz zastosowaniem ekologicznego sposobu ochrony roślin, który nie szkodzi środowisku.
Ulotka „TRADYCYJNY SAD” format .odt
.................................................................................................................................................................